سناریوی محتمل بازارها /انتظار خریداران خودرو و مسکن چیست؟

سناریوی محتمل بازارها

سناریوی محتمل بازارها /انتظار خریداران خودرو و مسکن چیست؟

بازارها همچنان در تب و تاب سیگنال مربوط به مذاکرات برجامی در انتظارند. در بازار ارز همزمان با صحبت های معاون سیاسی وزیر خارجه مبنی بر آغاز مذاکرات برجامی از ماه نوامبر فروشنده ها دوباره فعال شدند.

ایران دکستر به نقل از اقتصاد نیوز

ایران دکستر : این در حالی است که با بیانیه روز شنبه امریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام درباره نگرانی پیرامون ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران، شرایط ی خورده پیچیده شده که همین خریداران را در کمی قرار داده است. البته مسکو نسبت به اعمال تحریم های جدید امریکا علیه ایران واکنش نشان داده و تاکید کرده این نوع رفتارها مذاکرات را پیچیده میکند. در بازارارز، فروشندگان از ناحیه گمانه زنی ها پیرامون مذاکرات در ماه نوامبر فعال تر شده اند اما با توجه به اختلافات ایران و امریکا بر سر نحوه بازگشت به برجام، رفتار آنان هم با وجود فعال بودنشان محتاط آمیز است. پیش بینی میشود در یکی دو روز آینده تغییرات در بازار ارز همچنان محدود باقی بماند.

بازار سهام: سناریوی محتمل یکشنبه

اگرچه در بازار ارز رشد قیمت دلار و سکه متوقف شده اما در بازار سهام نیز این وضعیت کماکان به نفع فروشندگان است. شاخص ها در بازار سهام با افت دسته جمعی مواجهند و خریداران اگرچه امیدوار بودند با مقاومت، نقطه مرزی را حفظ کنند اما به راحتی مقاومت از دست رفت و بورس بازان دوباره اسیر فشار های سمت عرضه شدند. پیش بینی میشود این وضعیت در روز یکشنبه هم تکرار و الگوی روز شنبه برای روز یکشنبه هم حادث شود. اگرچه خریداران همچنان امیدوارند که با بازگشایی کامودیتی ها، دوباره در سمت تقاضا فعال ظاهر شوند اما سناریوی روز یکشنبه هم متفاوت خواهد بود.

بازار خودرو: انتظار خریداران

در بازار خودرو بعد از دو هفته وضعیت رکودی شدید در بازار، اکنون شاهد رشد قیمت ها بیشتر در خودروهای داخلی هستیم. هر چند که تکانه های مثبت قیمتی در خودروهای خارجی هم مشاهده میشود. با گمانه زنی بر سر آزادسازی واردات خودرو، سمت تقاضا در شرایط انتظار به سر میبرد و چندان فعال نیست و به همین خاطر بازار در سکوت در جریان است. البته با تعیین تکلیف گمانه زنی ها بر سر واردات خودرو و نوع قیمت گذاری خودرو (در شرایط فعلی ترکیبی از دو شیوه قیمت گذاری دستوری و بازار آزاد است) بازار میتواند شاهد تعیین تکلیف جهت دهی روند حرکتی قیمت ها باشد.

بازار مسکن: گزارش بانک مرکزی

در بازار مسکن اگرچه وضعیت رکودی در جریان است اما مهمترین خبر در این حوزه، گزارش جدید بانک مرکزی از تحولات مسکن در ماه مهر است. براساس این گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۵/۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۲۹.۸ و ۳۶.۸ کاهش نشان می‌دهد.️ در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده شهر تهران ۳۱۶.۳ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش داشت. گزارش جدید بانک مرکزی هم تاکید دارد که قیمت ها مسیر آرام کاهشی گرفته و البته به دلیل شرایط رکودی، از تعداد معاملات هم کاسته شده است.

بازار ارز دیجیتال: بمب خبری هفته

از بازار ارزهای دیجیتال هم خبر میرسد که سیگنال جدیدی برای تغییر وضعیت مختصات کنونی بازارها در قیمت اتریوم و بیت کوین به گوش میرسد؛ براساس این رویداد، استرالیا در نظر دارد مقررات جدید در حوزه رمز ارزها را رونمایی کند. پیش تر در روز جمعه اعلام شده بود که بیت کوین روندی کاهشی و اتریوم روندی افزایشی را تجربه کرده بود.

منبع : اقتصاد نیوز

اشتراک گذاری

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

تقویم اخبار

آبان ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مهر   آذر »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *