مجلس کلیات بودجه ١۴٠٠ را رد کرد

مجلس کلیات بودجه ١۴٠٠ را رد کرد/ بیمار اورژانسی در تلفیق هم درمان نشد/ نادران: مجلس بخش‌های پنهان بودجه را افشا کرد/ قالیباف: دولت تعامل مناسبی نداشت/ نوبخت چگونه مجلس موافق را مخالف کرد؟

مجلس کلیات بودجه ١۴٠٠ را رد کرد

مجلس کلیات بودجه ١۴٠٠ را رد کرد

نمایندگان راضی به تصویب نشدند

مجلس کلیات بودجه ١۴٠٠ را رد کرد/ بیمار اورژانسی در تلفیق هم درمان نشد/ نادران: مجلس بخش‌های پنهان بودجه را افشا کرد/ قالیباف: دولت تعامل مناسبی نداشت/ نوبخت چگونه مجلس موافق را مخالف کرد؟

گروه سیاسی جهان نيوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۴ بهمن ماه) رسیدگی به کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور را در دستور کار داشتند و کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور امروز در مجلس رد شد.

 

به گزارش فارس، در ابتدای این جلسه رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ در گزارشی از بررسی‌های این کمیسیون به نمایندگان گفت: بسیاری از اعضای کمیسیون تلفیق با کلیات لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت موافق نبودند اما به صورت مشروط کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق رأی آورد و اصلاحاتی در آن صورت گرفت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس اظهار داشت: در حوزه درآمدی لایحه بودجه ارائه شده به کمیسیون تلفیق، درآمدها ۳۱۷ هزار میلیارد تومان بود که این مقدار در مصوبه کمیسیون تلفیق به ۴۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وی افزود: در لایحه بودجه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۵۲ هزار میلیارد تومان بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به میزان ۳۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده، واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه دولت ۲۹۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلیق به ۳۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

زارع خاطرنشان کرد: در لایحه دولت ۸۴۱ هزار میلیارد تومان به عنوان منابع بودجه عمومی آمده است، اما در بند و تبصره ۲ یک اعتبار ۹۰ هزار میلیارد تومانی آمده که در ردیف‌های بودجه نیامده است.

وی افزود: علاوه بر این یک ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق تسویه نیز آمده که این ۳۵ هزار میلیارد تومان هم باید به ۸۴۱ هزار میلیارد تومان اضافه شود و ۵۰ هزار میلیارد تومان از تبصره ۴ لایحه بودجه که آقای رئیس جمهور نامه زده‌اند، این به این معناست که سرجمع تبصره ۴، ۹۰ هزار میلیارد تومان است که در لایحه بوده و در ردیف‌ها محاسبه نشده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس اظهار داشت: من فکر می‌کنم لایحه دولت به جای ۸۴۱ هزار میلیارد تومان حداقل ۱۰۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

زارع خاطرنشان کرد: جمع منابع عمومی دولت ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است که این منابع در مصوبات کمیسیون تلفیق به ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده، درآمدهای اختصاصی در لایحه ۸۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلفیق به ۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس اظهار داشت: منابع بودجه عمومی دولت در لایحه ۹۲۹ هزار میلیارد تومان بوده که کمیسیون تلفیق آن را به ۱۲۸۹ هزار میلیارد تومان رسانده است.

دلایل مخالفان کلیات بودجه؛ از عدم کاهش وابستگی به نفت تا بی توجهی به معیشت مردم
در ادامه جلسه موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ به تشریح دلایل خود پرداختند.

علی بابایی‌کارنامی نماینده مردم ساری در مخالفت با لایحه بودجه ۱۴۰۰، فقدان کاهش اتکای به نفت و عدم افزایش شفافیت را در لایحه تقدیمی دولت مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: انضباط مالی شرکت‌های دولتی که منشأ فساد در کشور هستند را در بودجه ۱۴۰۰ مشاهده نمی‌کنیم ضمن اینکه فساد و رانت هم در بودجه وجود دارد.

این نماینده مجلس به مواردی دیگر همچون بی توجهی به تولید، عدم رشد اقتصادی، بی توجهی به سلامت و فرهنگ در شرایط کرونایی، رشد نقدینگی و نبود فضای عدالت در جامعه و حمایت معیشتی از مردم را از دیگر دلایل مخالفت خود برشمرد.
وی با بیان اینکه کسری بودجه سال آتی ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است گفت: تراز عملیاتی بودجه متأسفانه افزایش پیدا کرده که معنایش رشد نقدینگی در جامعه و سالی تورم‌زا است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اصلاح نظام یارانه‌ها باید صورت می گرفت و به سمت کاهش سبد هزینه‌های زندگی مردم می‌رفتیم اما لایحه بودجه ۱۴۰۰ نشان داد که سفره مردم تنگ‌تر شده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین گفت: مالیات باید مبنای بودجه قرار گیرد اما زیرساخت آن در سال ۱۴۰۰ وجود ندارد زیرا سال ۱۴۰۰ سالی سیاسی و انتخاباتی است و دولت پیام داده که کارهایی که کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ داده را اجرایی نخواهد کرد.

*علیپور : با بودجه ۱۴۰۰ تورم بیش از ۴۰۰ درصدی خواهیم داشت
کمال علیپور خنکداری نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی هم در مخالفت با لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهارداشت: امروز که ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی را در کشور داریم ۴۲ درصد تورم در کشور وجود دارد، چه کسی تضمین می‌کند که اگر ارز ترجیحی به دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برسد سال آینده شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران گفت: سال آینده ما شاهد تورم بیش از ۴۰۰ درصدی خواهیم بود زیرا ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی رسیده است یعنی ۴ برابر شده است و اگر کمیسیون تلفیق نگران ارز ترجیحی است باید مجلس به آن ورود کند.

*کوچکی نژاد: بودجه بیمار اورژانسی بود که در تلفیق هم درمان نشد
جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت نیز در مخالفت با لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت:  بودجه ۱۴۰۰ مانند مریضی اورژانسی بود و کمیسیون تلفیق آن را مداوا نکرده و درد آن بیشتر شد. 

وی افزود: دولت اعلام کرد که تغییرات بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق را قبول ندارد و تورم را به مردم تحمیل می‌کند، در حالی که این حرف جنگ روانی دولت علیه مجلس است. 

وی افزود: نباید گرانی به مردم تحمیل شود و تورم افزایش پیدا کند زیرا جامعه دیگر تحمل بیشتر را ندارد؛ در بودجه، تورم بیش از ۴۰ درصدی را شاهد خواهیم بود، ضمن اینکه کسری بودجه هم خواهیم داشت. 

فقدان درآمدهای پایدار، وابستگی بیش از ۳۰ درصد وابستگی به نفت، تداوم حقوق نجومی ، فشار مالیاتی به مردم از دیگر دلایل مخالفت این نماینده بود که بر این اساس گفت: کمیسیون تلفیق اگر به دنبال کار برای مردم و نفع جامعه بود باید رأی منفی به لایحه بودجه ۱۴۰۰ می‌داد. 

پورابراهیمی: جای خالی اصلاح ساختاری در بودجه 
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات بودجه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اصلاح ساختار بودجه گفت: ما باید ارزش پول ملی را تقویت کنیم کمک به مردم فقط پرداخت نیست درست است که در کوتاه مدت و شرایط اضطراری کمک باید صورت بگیرد، اما در بلند مدت یک اشتباه راهبردی است. پیشنهاد می‌کنیم کلیات را کنار بگذارید و اجازه دهید دولت بودجه را اصلاح کند و یا به صورت سه دوازدهم آن را بررسی خواهیم کرد.

پورابراهیمی در ادامه با اشاره به حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: بنده با حذف ارز ترجیحی کاملا موافقم چرا که تنها ایجاد فساد می‌کند، اما قرار نبود که با حذف ارز ترجیحی منابع آن را تبدیل به پول کرده و یارانه‌ها را افزایش دهیم. این امر برای مردم دغدغه ایجاد می‌کند.

وی گفت: دولت نیز در این زمینه نامه‌ای نوشته و نگرانی خود را مطرح کرده است. چرا دولت لایحه‌ای داده که اصلاح ساختار در آن دیده نمی‌شود؟ ما نگران تورمی هستیم که منابع پول پرقدرت در نظام اقتصادی ایجاد می‌کند.

* زنگنه: آیا دولت متعهد به اجرای مصوبات کمیسیون تلفیق هست؟
محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات بودجه اظهار داشت:  قطعا نباید در مورد لایحه بودجه احساسی رفتار کنیم؛ البته کمیسیون تلفیق زحمت زیادی برای اصلاح لایحه پیشنهادی کشیده است اما بنیان بودجه ارائه شده مشکل دارد.

وی عنوان کرد: شاخص شفاف‌سازی از مواردی است که در لایحه بودجه باید مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال در تبصره ۱۴ به دولت اجازه داده شده اگر منابع‌اش تأمین نشد می‌تواند برای پرداخت یارانه نقدی به دلخواه هر چه می‌خواهد اوراق مالی چاپ کند که این امر مصداق عدم شفافیت است.

وی ادامه داد: عدالت در توزیع منابع نیز در لایحه پیشنهادی رعایت نشده است؛ طی ۷ سال گذشته همواره از دولت خواسته شد یارانه دهک‌های بالا را حذف کند اما اکنون یارانه دهک‌های بالا از ۴۵ هزار تومان به ۹۰ هزار تومان افزایش داده شده است.

زنگنه افزود: به نظر می‌رسد اکنون زمان آن رسیده که رئیس سازمان برنامه و بودجه پاسخ دهد آیا متعهد می‌شود لایحه بودجه اصلاح شده در کمیسیون تلفیق را به درستی اجرا کند؟

* ایزدخواه: دولت جای جلاد و شهید را عوض می‌کند
 روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی هم در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: در جریان یارانه معیشتی دیدیم که دولت چه ناز و کرشمه ای داشت، بنابراین اگر روی کاغذ مسائل را اصلاح کنیم دولت زیربار اجرای آن نمی رود و جای جلاد و شهید را عوض می کنند و می گویند این بودجه مجلس است.

وی افزود: اقداماتی از جنس آزادسازی قیمت ها، قطع یارانه ها، کاهش هزینه های دولت، افزایش نرخ سوخت و فروش اموال دولتی در نسخه شوک درمانی از سوی صندوق بین المللی پول INF ارائه شده است.

وی ادامه داد: آن ها از سال ها قبل برای کشورهایی مثل ما چنین نسخه ای را دیده اند و قبل از اینکه ما دست به اصلاحات ساختاری و نهادی بزنیم شروع کرده ایم به اجرای نسخه شوک درمانی این صندوق که منجر به بیکاری سنگین، فساد گسترده و افزایش شکاف طبقاتی می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است و تا بانک های خصوصی سرکش را کنترل نکنید افزایش یارانه مردم تنها باعث فقر آن ها می شود.

وی در بخشی از اظهاراتش گفت: در شرایطی هستیم که اگر اصلاحات کمیسیون تلفیق را قبول کنیم دولت ناکارآمد، مسئولیت ناپذیر و تکنوکرات در سرکار است بنابراین سیاست های پولی و مالی وقتی می تواند اعمال شود که دولت مقتدر سرکار باشد نه دولت مبتذل که هنوز بودجه تصویب نشده می گوید آن را اجرا نمی‌کند.

* موافقانی که مخالف لایحه دولت بودند
ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی به عنوان موافق کلیات طی سخنانی اظهار داشت: سال قبل که بودجه رد شد به کمیسیون تلفیق ارجاع شد در هر صورت نظر هیأت رئیسه ملاک است اما اگر امسال لایحه بودجه ۱۴۰۰ به دولت برگردد قطعا به ناکجاآباد می‌رود.

نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همه معتقدند لایحه دولت افتضاح بوده است اما اتفاقی که در کمیسیون تلفیق افتاد قدم رو به مثبتی بود اما ایده‌آل نیست. 

وی در ادامه بیان کرد: نمایندگانی که به تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه انتقاد دارند بدانند ما هم انتقاد داریم. در هر صورت باید به سمت ظرفیت‌سازی در این حوزه برویم اما بگذارید گام رو به جلو برداریم و لایحه بودجه در صحن اصلاح شود و بر این اساس در سالهای آینده اصلاحات اساسی و ایده‌آلی را برای بودجه ایجاد کنیم.

ابوترابی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با نظر کمیسیون تلفیق بودجه گفت:

عده‌ای معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تبدیل شده و تورم‌زا است. به هر حال دولت از الان جنگ روانی را شروع کرده و دارد همه چیز را گردن مجلس می‌اندازد اما قطعا سال آینده از آنجایی که مجلس انقلابی برای خدا این کار را انجام داده قطعا به مردم ثابت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش دارویی همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی باقی مانده است، اما نامه‌ای که اتحادیه واردکنندگان برای بخش دام و طیور به ما ارسال شده است گفته‌اند در حال حاضر دام و طیور را با ارز آزاد می‌خرند.

امیرآبادی: لایحه دولت قابل دفاع نیست
احمد امیرآبادی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با کلیات لایحه بودجه اظهارداشت: بنده به عنوان موافق کلیات لایحه دولت سخن نمی‌گویم چرا که کلیات لایحه دولت به هیچ وجه قابل دفاع نیست چرا که یک لایحه کاملاً سیاسی به مجلس ارائه شده است و مجلس را در تنگنا قرار داد که چه لایحه را بپذیریم و چه نپذیریم به ضررمان باشد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی حذف رانت ۴۲۰۰ تومانی را از جمله اقدامات مثبت کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ خواند و گفت: عموماً در جلسات کمیسیون‌ها و کمیته‌ها در گفت‌وگو با مسئولان دولتی که صحبت می‌کردیم از ما خواهش و التماس داشتند که این رانت را از بین ببرید اما در رسانه‌ ملی رفتار سیاسی می‌کنند و می‌گویند اجناس با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گران می‌شود.

وی بیان کرد: در این ۲ سال اخیر که ارز ۴۲۰۰ تومانی بود کدام شهروند دارو و یا مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دستش رسید؟ کدام یک از مردم از ارز ۴۲۰۰ تومانی بهره بردند، این رانت در جیب عده قلیلی رفته که یا از وابستگان و هم حزبی‌های دولتی‌ها بودند و یا از سلبریتی‌ها!

امیرآبادی در بخش پایانی صحبت‌هایش تصریح کرد: وارد کنندگان و توزیع کنندگان می‌گویند ارز ۴۲۰۰ تومانی با ۱۱ یا ۱۷ هزار تومان در بازار فرقی نخواهد داشت لذا کالایی با این ارز در بازار توزیع نمی‌شود.

آصفری: شاهد قاچاق ارز در کشور هستیم
محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با کلیات اظهارداشت: پس از بررسی‌ها و اصلاحاتی که کمیسیون تلفیق بودجه در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ داشت شفاف‌سازی در بودجه صورت گرفت.

وی با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۰ کشور تصریح کرد: اتفاقاً در تبصره‌های مختلف ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ارز جایگزین در این بخش گذاشته شده است که چنانچه کالایی گران شد جایگزین آن شود. متأسفانه در حوزه‌های مختلف از جمله خوراک دام و طیور وارد می‌کردند اما اجازه ترخیص را به او نمی‌دادند.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دادیم اما مردم باید مرغ ۳۰ هزار تومانی می‌گرفتند لذا این اصلاً درست نبود.

وی افزود: امروز شاهد قاچاق ارز در کشور هستیم بنابراین باید انضباط مالی در بودجه وجود داشته باشد.

دلخوش: بودجه را رد کنیم دولت فقط آن را بزک می‌کند
سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی دیگر از موافقان یادآور شد: کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق تایید شده است و با رد کلیات بودجه، دولت آن را بزک کرده و به مجلس می‌فرستد.

وی افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد می‌آورد، این در حالیست که ۲.۵ میلیارد دلار آن به دارو تخصیص یافته و ۵.۵ میلیارد دلار آن به فقرا، محرومین و کالاهای ضروری مردم؛ بایستی با کلیات بودجه موافقت کنیم و در جزئیات آن را تغییر دهیم.

دلخوش گفت: رئیس مجلس در ابتدای بررسی بودجه اعلام کرد که تغییرات را شورای نگهبان پذیرفته است این در حالی است که تغییرات لایحه بودجه در حد ۱۳ درصد است.

* رشیدی: لایحه دولت شفاف نبود
محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه در ادامه در موافقت با لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: لایحه بودجه دولت شفاف نبوده و مخفی‌کاری‌های زیادی داشته است این در حالیست که کمیسیون تلفیق اصلاحات جدی در این‌باره انجام داده است.

وی افزود: کمیسیون تلفیق ۵ درصد معافیت مالیاتی واحدهای تولیدی را افزایش داده و تا ۱۰۰ میلیون تومان معافیت مالیاتی به آنان در نظر گرفته است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وام ازدواج با مصوبه کمیسیون تلفیق به ۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و حقوق سربازان هم به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

رشیدی ادامه داد: رأی موافق به لایحه بودجه ۱۴۰۰ رأی موافق به دولت نیست بلکه رأی موافقت با اصلاح کمیسیون تلفیق است.

میرتاج‌الدینی: کمیسیون تلفیق اعتبار اشتغالزایی دستگاه‌های اجرایی را ۳ برابر کرد
حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی هم  در موافقت با لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: بودجه سند مالی کشور است؛ مگر کشور را می‌توان بدون بودجه و قانون بودجه اداره کرد؟

وی افزود: بودجه سه دوازدهم هم برای زمان‌هایی است که ما فرصت بررسی و تصویب بودجه را نداشته باشیم، بودجه یک دوازدهم و سه دوازدهم برای شرایط بحرانی است؛ نباید پیام منفی به جامعه بدهیم.

نماینده تبریز در مجلس با تشریح اصلاحات بودجه در کمیسیون تلفیق برای نمونه گفت:  حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی در دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ از سوی دولت در نظر گرفته شده که کمیسیون تلفیق آن را حدود ۳ برابر کرده و به ۲۷ هزار میلیارد تومان رساند.

میرتاج‌الدینی گفت: حمایت از تولید در لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، ۷ هزار میلیارد تومان بوده است که کمیسیون تلفیق آن را به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسانده است.

وی تصریح کرد: توجه به معیشت و اقشار محروم و حمایت از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با مصوبه کمیسیون تلفیق بیشتر شده است.

* دولت بودجه را با مذاکرات گره زد
محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هم در موافقت با کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: ترکیب منابع بودجه عمومی کشور و در نظر گرفتن وابستگی بودجه به فروش نفت خام و میعانات گازی و سهم دولت در بودجه عمومی از مواردی است که باید در بررسی لایحه بودجه مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: عدم بهبود سهم اعتبارات عمرانی، هدر رفت منابع ارزی، عدم رشد درآمد مالیاتی و گره زدن بودجه به مذاکرات با ۱+۵ از ایرادات لایحه است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: اما چند دلیل برای رای به کلیات وجود دارد بهبود ترکیب منابع پیشنهادی در کمیسیون تلفیق و اصلاح سهم دولت از فروش نفت خام و میعانات گازی و بهبود مالیات‌ها از موارد مثبت است.

وی تاکید کرد:‌ کمیسیون تلفیق اصلاحات خوبی در ساختار بودجه انجام داده و تراز عملیاتی بودجه نسبت به قبل افزایش یافته است.

آزادی‌خواه: با خروجی کمیسیون تلفیق موافقیم
حجت‌الاسلام احد آزادی خواه نماینده مردم ملایر هم در موافقت کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: حدود ۱۰۰ نفر با استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های دامی توانستند قیمت مرغ را تا ۳۵ هزار تومان بالا برند، حال مردم من از شمال سوال می پرسم نتیجه ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب شما رفت یا وارد کننده؟ این در حالی است که در گزارش تلفیق سال های گذشته دیوان محاسبات انحراف از بودجه را به سمع و نظر شما رسانده است.

وی افزود: اگر چه من و بسیاری از همکاران مخالف لایحه بودجه هستیم اما موافقت امروز ما در راستای موافقت با خروجی کمیسیون تلفیق بودجه است.

آزادی خواه ادامه داد: ۵.۵ میلیارد دلار در این قانون در اختیار مجلس است که بهتر است به جای آنکه وارد کننده از آن سوءاستفاده کند آن را در اختیار سرپرست خانواده قرار دهیم.

وی بیان کرد: چطور می توان این لایحه را به دولت بازگرداند تا آن ها آن را اصلاح کنند اگر دولت بخواهد این لایحه را اصلاح کند به یقین اتفاق جدیدی نخواهد افتاد اما اگر مجلس با کلیات موافقت کند اصلاحات را انجام خواهیم داد، همچنین مجلس می تواند در طول یک سال آینده به بودجه اصلاحیه بزند.

نوبخت: چرا مجلس اصلاح ساختار بودجه را در لایحه ۱۴۰۰ عملیاتی نکرد؟
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه بعد از بیان نظرات موافق و مخالف درباره بودجه ۱۴۰۰ اظهارداشت: ۱۲ آذر که لایحه بودجه ۱۴۰۰ تقدیم مجلس شد اظهاراتی از سوی نمایندگان مجلس درباره اشکالات بودجه بیان شد؛ این سئوال وجود دارد که آیا این اشکالات برطرف شده است؟

وی افزود: به محض تقدیم لایحه بودجه به مجلس که در دوره دولت یازدهم و دوازدهم که در همه این سالها قانون رعایت شده است و من هم‌اکنون طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی که امور برنامه و بودجه از اختیارات رئیس جمهور است و می‌تواند به فردی تفویض شود و هم‌اکنون به من تفویض شده در حال صحبت با نمایندگان براساس این اصل قانون اساسی هستم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اولین انتقادی که درباره بودجه مطرح می‌شد مربوط به منابع و مصارف در لایحه بودجه ۱۴۰۰ است که با تعابیر مختلف از آن انتقاد شد.

نوبخت اظهار داشت: امروز ملت ایران مشابه نمایندگان منتظر هستند که مجلس بعد از ۲ ماه که لایحه را در اختیار داشته و اختیار برای تغییرات داشته و از آن استفاده کرده در راستای رفع آن اشکالات قدم برداشته و یا در تائید آن؟

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: منابع عمومی دولت در سال آتی ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بوده و رشد ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد اما امروز این رقم به ۱۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. 

نوبخت گفت: سئوال ملت ایران این است که اگر انتقادی به این رقم و رشد زیاد این منابع وجود داشته چرا نمایندگان آن را اصلاح نکردند و این رقم را افزایش دادند؛ مگر نگفتید که باید اصلاح ساختار بودجه عملیاتی شود؟ 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ساختار بودجه را مدون و کامل به رئیس مجلس و نمایندگان دادیم و انتظار داشتیم که اصلاح ساختار بودجه توسط مجلس انجام شود.
خبر مشروح  اظهارات نوبخت را در اینجا بخوانید.

نادران: مجلس بخش‌های پنهان بودجه ۱۴۰۰ را افشا کرد/ دولت فرافکنی نکند
الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰  بعد از اظهارات محمدباقر نوبخت با اشاره به اظهارنظر وی مبنی بر کاهش اعتبارات بخش عمرانی و زیرساختی اظهار داشت: چه کسی می‌گوید اعتبارات عمرانی و زیرساختی کاهش پیدا کرده است؟ آقای نوبخت شما به راه‌آهن قزوین – رشت و یا آزادراه قزوین – رشت سری بزنید و پولهایی که آنجا خرج شده با ببینید، ولی باید پروژه‌های عمرانی و زیرساختی به مناطق محروم هم برسد.

وی افزود: رد و یا پذیرش گزارش کمیسیون تلفیق بسته به نظر نمایندگان است. 
رئیس کمیسیون تلفیق تصریح کرد: نمایندگان ایراداتی مانند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش منابع و عدم اصلاح ساختار بودجه و اینکه دولت آن را اجرا نخواهد کرد مطرح کردند، در حالی که در هرکدام از این محورها کمیسیون تلفیق به نحوی شرایط را تدین کرده که برگشت به نظر مخالفین امکان‌پذیر باشد و اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کردیم، مابه ازای آن طبق تبصره ۱۴ درنظر گرفتیم که در سه ماه یا شش ماه در تبصره ۱۴ است و عیناً در آن وجود دارد که هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. 

نادران گفت: ما تصمیم گرفتیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و منابع آزادسازی آن را به مردم بدهیم ولی اگر تصمیم گرفتیم که حذف نشود هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. 

وی گفت: بخش عمده مشکل به افشای منابع زیرمیزی و زیرفرشی دولت بازمی‌گردد؛ پنهانکاری سخت نیست بلکه افشاگری هزینه دارد. 

وی گفت: دولت با صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت در روز ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی دیده که ۸ میلیارد آن ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و بقیه آن ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است که محاسبات آن هم وجود دارد و به آن اذعان کرده است. 

نادران تأکید کرد: اگر دولت عرضه داشته باشد، ما این نرخ را ۵ هزار تومان زیر رقمی که درنظر گرفته‌ایم می‌آوریم و نباید دولت فقط شعار دهد. 

وی گفت: ۵۰ میلیارد دلار در سالهای اخیر به نام کالاهای اساسی به جیب واردکنندگان رفت و مردم روغن را با صددرصد افزایش قیمت نسبت به ابتدای سال می‌خرند و مرغ و تخم‌مرغ را با ارز ۲۴ هزار تومانی خرید می‌کنند. 

نادران گفت: دولت باید پاسخگو باشد و فرافکنی نکند. 

وی ادامه داد: طبق نامه دولت به مقام معظم رهبری، دولت اذعان کرده که لایحه بودجه ۱۴۰۰، ۹۳ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. 

وی تصریح کرد: امنیت کشور را به منابع صندوق توسعه ملی وابسته کرده‌اند، این در حالی است که دولت بودجه ریاست جمهوری را ۵۸ درصد افزایش داده است؛ چرا با بقیه این کار را نکردند؟

* غیبت روحانی و تذکرات نمایندگان/ قالیباف: دعوت کردیم روحانی نیامد
غیبت رئیس جمهور در نشست علنی امروز مجلس و در جریان رسیدگی به کلیات بودجه ۱۴۰۰ موجب شد تا نمایندگان به این رویه اعتراض کنند که رئیس مجلس توضیح داد: از ۱۰ روز قبل نامه کتبی نوشتم و از رئیس‌جمهور به طور رسمی دعوت کرد؛ رئیس جمهور این دعوت را اجابت نکردند لذا ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم.

در این زمینه محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق در تذکری با استناد به بند ج ماده ۱۰۸ آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: بر اساس این ماده آیین نامه داخلی مجلس، رئیس جمهور باید از کلیات بودجه دفاع کند و سپس سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه به ایراد گزارش کمیسیون بپردازد.

 حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس هم در تذکری با اشاره به عدم حضور روحانی در مجلس برای دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: این کار بی احترامی به ملت ایران و مجلس بوده و رئیس جمهور در قرنطینه، اصلاحات بودجه را رد می کند.

علیرضا سلیمی، دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس هم در تذکری با بیان اینکه طبق قانون رئیس‌جمهور موظف به حضور در مجلس بوده و تمکین نکرده، گفت: رئیس‌جمهور باید در مجلس درباره مابه‌التفاوت نرخ ارز، پول‌‌پاشی در ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم پرداخت یارانه به بخشی از مردم توضیح دهد.

* چطور نوبخت نماینده‌ها را مخالف کرد
حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به جو حاکم در مجلس در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۰ اظهارداشت: مجلس بنا داشت تا کلیات بودجه را تائید کند اما صحبت‌های امروز رئیس سازمان برنامه و بودجه بنزینی بر آتش شد و همین امر باعث شد تا نمایندگان مصمم بر رد کلیات لایحه بودجه شوند.

وی ادامه داد: اتفاقاً دولت دنبال رد کلیات لایحه بودجه است چرا که کمیسیون تلفیق بودجه بسیاری از موارد آن را تغییر داده و دولت با اصلاحات و تغییرات انجام شده مخالف است.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: دولت می‌خواهد لایحه اصلاح شده رأی نیاورد تا بتواند کار خود را انجام و مقاصد خود را دنبال کند، در واقع دولت می‌خواهد با همان سه دوازدهمی کردن بودجه جلو برود.

در نهایت هم مجلس نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از استماع اظهارات مخالفان و موافقان و همچنین اظهارات محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با ۹۹ رای موافق، ۱۴۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر، با کلیات بودجه ۱۴۰۰ مخالفت کردند.

قالیباف: دولت تعامل مناسبی برای بودجه با مجلس نداشت
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی  پس از رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور طی سخنانی اظهار داشت: مردم عزیز ما می‌دانند نمایندگان مجلس و همه اقتصاددانان و نخبگان در این کار تلاش کردند تا لایحه بودجه‌ای که دولت ارائه کرده بررسی شود.

وی افزود: لایحه‌ای که دولت ارائه کرد دارای درآمدهای غیرواقعی، کسری بودجه و وابستگی به نفت بود که همه این موارد در کمیسیون تلفیق بررسی و اصلاح شد و امروز نیز گزارش آن به صحن مجلس به نمایندگان ارائه شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: توجه به معیشت مردم و مناطق مردم، حذف رانت، توجه به تولید و اشتغال و سیاست تک‌نرخی و موارد ارزی برای جلوگیری از رانت کارهای اساسی بود که کمیسیون تلفیق انجام داد اما دولت تعامل مناسبی برای بودجه‌ای که اصلاح ساختار آن نیز مطرح بود، نداشت و امروز هم شما نمایندگان در دفاع دولت از بودجه شاهد این موضوع بودید.

قالیباف افزود: قطعا دولت باید اصلاح ساختار بودجه را انجام داده است و لایحه را به مجلس مجدد ارسال کند، همچنین از تجربه امور صورت گرفته در کمیسیون تلفیق نیز استفاده شود.

 
 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار اقتصادی و عمرانی

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده/ لزوم انتقال نمایشگاه ها به محل شهرآفتاب

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده : لزوم انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به مجموعه شهرآفتاب و تشدید برخورد با خودروها و... read more

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

بنا بر اعتقاد برخی کارشناسان حوزه اقتصاد، رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم بیشتر، یکی از مهمترین آثار توزیع... read more

رشد بیش از 22 درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه1401

رشد بیش از ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه۱۴۰۱

دکستر ، احمدعلــى افــکارى به تبییــن لایحــه بودجه 1401 پرداخت و با اشــاره به اعتبارات عمرانى گفــت: اعتبارات مصوب براى... read more

قیمت جهانی نفت امروز 4 دی 1400

قیمت جهانی نفت امروز ۴ دی ۱۴۰۰

دکستر: در معاملات قبل از تعطیلات کریسمس در روز جمعه قیمت نفت برنت شاهد کاهش بود و روند افزایشی سه جلسه گذشته... read more

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

دکستر، علی محمد زنگانه ظهر چهارشنبه در جلسه با انجمن پیمانکاران ساختمانی استان با حضور نمایندگان مردم گلستان در مجلس... read more

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

دکستر، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه "گفتگوی 18:30" شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و... read more

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

دکستر: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با اعلام اینکه... read more

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

دکستر : داود بهبودی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی از رشد ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی و تفویض اختیارات... read more