نگاهی دقیق تر به چسب بتن (قسمت۱)

چسب بتن

یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. چسب بتن نوعی پلیمر امولوسیونی است که مقاومت خمشی و کششی و دوام بتن،گچ و آهک را افزایش می دهد ولی مهم‌ترین خاصیت چسب بتن‌ افزایش چسبندگی بتن است. بیشترین استفاده از چسب بتن مربوط به کارهای تعمیراتی می باشد. این افزودنی با ملات، مخلوط همگنی تشکیل می‌دهد در ضمن این که مانع تراوش آب و تفکیک دانه‌های ریز و درشت می‌شود .

مواد تشکیل دهنده چسب بتن به صورت زیر می باشد

رزین ‌هاى کوپلیمر پلى وینیل استات

رزین ‌هاى اکریلیک

مواد پلیمری

مواد پایدار کننده در برابر تخریب توسط اکسیژن و اشعه فرابنفش

مواد نرم‌ کننده که سبب می شود انعطاف پذیری افزایش یابد.

مواد پُرکننده معدنی

مواد افزایش دهنده غلظت

روش استفاده از چسب بتن

قبل از استفاده از چسب بتن و مخلوط کردن آن با سایر مواد، ابتدا باید محل مورد نظر خود را از چربی، ذرات گرد و غبار و سایر موادی که مابین لایه‌های بتن قرارمیگیرد و باعث کاهش میزان چسبندگی می‌شود، پاک شود. ابتدا چسب بتن را با آب رقیق نموده تا ملاتی خمیری شکل و روان تهیه شود.

کاربرد چسب بتن

چسب بتن در تهیه ملات و آب بندی منابع آب، افزایش آب بندی استخرهای شنا، آب بندی طرح های فاضلاب، آب بندی سطوح بتنی دیوار و کف کارخانجات مختلف و انبارها و پارکینگ ها و زیرسازی جهت کف پوش و…استفاده می شود.

مهم ترین کاربرد چسب بتن برای افزایش میزان چسبندگی بتن تازه برای چسبیدن به بتن قدیمی در پروژه های تعمیراتی است که میزان چسبندگی بتن را با سطح قدیمی بسیار افزایش می دهد. همچنین این خاصیت هنگام نماسازی بر روی بتن قدیمی کاربرد دارد.. اگر سازه های بتنی دچار آسیب دیدگی سطحی و عمقی شده باشند با چسب بتون می توان آنها را ترمیم نمود و به عنوان ترمیم کننده بتن استفاده کرد. از دیگر موارد کاربرد چسب بتن جهت آب بندی بتن مخازن، استخر های بتنی، ترمیم آسیب دیدگی بتن یا اغلب سازه های بتنی مانند کانال های آب، کف سالن های صنعتی، باند فرودگاه ها، سد ها، پایه پل ها و ستون ها

استفاده می شود.

ویژگی‌ها و تأثیرات چسب بتن

مهمترین خاصیت چسب بتن تولید چسبندگی قابل توجهی در بتن یا ملات است که خود عامل افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید در حال اجرا است. همچنین چسب بتن‌ باعث کاهش نفودناپذیری بتن و ملات است که موجب آب بند بودن آن نیز می‌شود و باعث جلوگیری از ترک خوردن و باد کردن بتن می‌شود‌. به همین دلیل استفاده از چسب بتن باعث افزایش مقاومت فشاری و بالا رفتن عمر مفید سازه می‌شود. چسبندگی بالا به بتن حدوداً ۴ برابر ملات سیمان‌، موجب بهبود مقاومت شیمیایی، مقاومت سایشی‌، ‌مقاومت کششی و فشاری می‌شود. با استفاده از چسب بتن علاوه بر آن افزایش انعطاف پذیری بتن دوام آن نیز بهبود می‌یابد.

توضیح فنی چسب بتن

چسب بتن در ترکیب با بتن و ملات‌های ساخته شده از جمله سیمان و آهک موجب افزایش مقاومت کششی و جلوگیری از ایجاد ترک در ملات می‌شود. همچنین چسب بتن قابل استفاده با گچ نیز است و کارایی و حالت خمیری و روانی بتن و ملات تازه را بالا می‌برد.

چسب بتن موجب افزایش مقاومت خمشی بتن تا حداکثر ۵۰% می‌شود، همچنین استفاده از چسب بتن منجر به افزایش چسبندگی و مقاومت سایشی بتن می‌شود. چسب بتن با کاهش نفوذ آب و مواد شیمیایی‌ و افزایش مقاومت، تأثیر چشم‌گیری در مقابل یخبندان و یخ زدن بتن و ملات دارد، هم چنین تأثیر چشم‌گیری در افزایش مقاومت محصولات سیمانی در محیط‌های قلیائی شدید مرطوب است. . حالت فیزیكى چسب بتن به صورت مایع و رنگ چسب بتن سفید است. وزن مخصوص چسب بتن متغیر است ولی معمولا۱گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

نکات بسیار مهم به هنگام استفاده از چسب بتن

هیچ گاه بتن یا ملات حاوی چسب بتن آب بندی شده را بر روی دوغاب پیوند دهنده خشک شده اجرا نفرمایید.

زمان اختلاط را کوتاه نموده و به دستورالعمل‌ها توجه فرمایید.

مخلوط ‌های حاوی چسب بتن آب بندی شده در ابتدا فریبنده به نظر می‌ ر‌سند چون ظاهر آن ها به نظر خشک‌ تر از حد معمول می ‌ر‌سد. اما باید بیان شود که به راحتی فشرده شده و قابلیت و امکان ماله کاری دارد به این ترتیب از مصرف آب مازاد دوری کنید.

کلام آخر

چسب بتن از مصالح کاربردی و پراهمیت درصنعت ساخت و ساز است.کاربرد این ماده و افزودن آن به بتن موجب ارتقا کیفیت آن می گردد.بدین ترتیب که خواص منحصر به فرد مانند:افزایش مقاومت خمشی،کششی و دوام بیشتر را در بتن ایجاد می کند.

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

از صفر تا ده به این پست چه امتیازی می دهید ؟

0.2/10

نظر شما چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *