احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

حالا نگاه ناظران داخلی و خارجی معطوف به وین است تا نتیجه احیای برجام از لابلای نشست ‎های دیپلماتیک روشن شود.

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

ایران دکستر به نقل از خبر آنلاین

حالا نگاه ناظران داخلی و خارجی معطوف به وین است تا نتیجه احیای برجام از لابلای نشست ‎های دیپلماتیک روشن شود.

ایران دکستر به نقل از گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ایران همچنان بر مواضع خود مبنی بر رفع تحریم ها پافشاری میکند و بررسی روند بازارها نشان میدهد نوعی بلاتکلیفی در تمامی بازارها مشهود است. انتظار برای روشن شدن شرایط بسیاری از بازارها را در فاز سکون و سکوت برده است.

 

با این حال حتی اصل مذاکره همچنان موافقان و مخالفان فراوانی در داخل دارد، کسانی که از اساس مذاکره را نفی می‌کنند و کسانی که مذاکره را ابزاری برای رسیدن به هدف می‌دانند.

آنچه مسلم است اینکه  تحریم ها سبب صدمات فراوانی به اقتصاد ایران وارد کرده و رشد منفی اقتصاد از یک سو و کاهش قدرت خرید پول ملی در کنار ریزش مداوم ارزش آن از سوی دیگر بحرانی جدی را متوجه اقتصاد ایران کرده است. تحریم ها حالا تنها ری زمین و در صنعت نفت و صنایع خودروسازی و … خود را نشان نمیدهد . سید حمید حسینی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق میگوید تحریم ها حتی درآمد ایران از آسمان را نیز کاهش داده تا جایی که تحریم ها موجب از دست رفتن درآمد ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلاری ناشی از عبور هواپیماها از آسمان ایران شده است.

سید حمید حسینی با اشاره به اینکه برگزاری نشست های وین درباره برجام اتفاق مثبتی است و باید از همه ظرفیت ها برای احیای برجام و لغو تحریم ها بهره برد، گفت: اگر آمریکا به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرایی کند و برجام مجددا احیا شود، شاهد بیشترین تاثیر بر حوزه نفت، گاز و پتروشیمی خواهیم بود.

سیدحمید حسینی اظهار کرد: این مساله بر بحث فروش این بخش، هزینه های صادرات و واردات، انجام پروژه ها و تجهیزاتی که در این بخش ها نیاز است و هر بر فاینانس و سرمایه گذاری موثر خواهد بود. از سوی دیگر  بازگشت به برجام بر روی فروش نفت موثر است و همه این موارد می تواند سبب گشایش در بخش نفت، گاز و پتروشیمی شود.

وی ادامه داد: دومین بخشی که از بازگشت به برجام تاثیر می گیرد، حمل و نقل کشور است که می تواند بر روی خرید هواپیما، صنعت خودروسازی، پروژه های راه زمینی، خطوط ریلی و هوایی تاثیر گذار باشد.

درآمدی که از آسمان رفت

وی تاکید کرد: نباید فراموش کرد که بازگشت به برجام بر ترانزیت کالا به شدت اثرگذار باشد زیرا به سبب تحریم ایران، مسیر ترانزیت شمال و جنوب و همچنین شرق و غرب دنیا، ایران محسوب می شود اما به دلیل قرارگیری کشورمان در لیست تحریم ها، بسیاری از کشورها از همکاری با ما و انتخاب مسیر تراتزیت کالای خود، ابا و ترس دارند.

حسینی عنوان کرد: سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بابت عبور هواپیماها از آسمان ایران درآمد داشتیم اما تحریم ها سبب شده تا این درآمد را از دست دهیم.

وی افزود: رفع تحریم ها و بازگشت به برجام همچنین می تواند بر روی بخش معدن کشور اثرگذار باشد زیرا ایران دارای ظرفیت های معدنی بسیار خوبی است البته در بخش صادرات کالاهای تکمیلی معدنی موفق نبوده ایم ، این در حالی است که کشورهایی مانند استرالیا و کانادا به شدت علاقمند به همکاری با ایران در این زمینه هستند. وی گفت: حوزه توریسم و خدمات فنی و مهندسی نیز از دیگر بخش هایی است که بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می تواند بر آنها تاثیرگذار باشد.

وی توضیح داد: بخش خدمات کشور در صورت رفع تحریم ها می تواند درآمدزا باشد به طوری که اگر این اتفاق بیافتد برای نمونه فقط در بازار عراق می توانیم سالانه ۳ تا ۴ میلیارد دلار پروژه های خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: صنعت توریسم نیز می تواند منجر به گشایش های بسیار خوبی در اقتصاد کشور شود. این صنعت می تواند موجب افزایش آمار اشتغال، ایجاد هتل و رونق حمل و نقل هوایی و زمینی و … شود. برای نمونه یکی دو سال پس از برجام تعداد فراوانی از گردشگران به کشور سفر کردند و این صنعت در کشور به شدت توسعه یافت.

وی ادامه داد:  بنابراین می توان مدعی شد با بازگشت به برجام و رفع تحریم ها، صنعت توریسم می تواند به شدت توسعه یابد و منجر به درآمدزایی ارزی برای کشور شود.

لغو تحریم دلار را چقدر ارزان می کند؟

حسینی گفت: در مجموع بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می تواند منجر به کاهش نرخ ارز شود که در این صورت اختیار نرخ ارز به دست بانک مرکزی می افتد و این نهاد می تواند نرخ ارز را در هر سطحی تثبیت کند و در نهایت منابع ارزی این بانک آزاد شده و بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی بیان کرد: سال ۹۹ درآمدهای نفتی در بودجه کشور ۲ درصد بود و سال ۹۸ این رقم برابر با ۴ درصد بوده است در حالی که سال های گذشته بهترین رکود برابر با سهم ۳۰ درصدی صادرات نفت در بودجه بوده است.

این فعال اقتصادی گفت: سال ۹۹ درآمدهای نفتی به ۲ درصد کاهش یافته در حالی که با بازگشت به برجام و رفع تحریم ها می توان به افزایش درآمدهای نفتی امیدوار بود.

حسینی افزود: این مساله موجب در دسترس قرارگرفتن ارز، آزاد شدن منابع ارزی و بلوکه شده ایران در سایر کشورها می شود که در نتیجه منجر به کاهش نرخ ارز در بازار داخلی خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این صورت و به حتم اقتصاد کشور از وضعیت فلاکت‌بار فعلی خارج خواهد شد؛ جو روانی حاصل از این مساله می تواند به آرام شدن بازار و کاهش قیمت ها کمک کند و هم اینکه در سایه ارتباطات ایجاد شده، فرصت های جدید و خوبی برای همکاری و افزایش اشتغال ایجاد خواهد کرد.

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

 

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: همچنین این مساله می تواند بر روی حوزه فناوری ‌های نو و جدید نیز تاثرگذار باشد زیرا در حوزه بلاکچین، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، رباتیک، حس‌گرها و… که در حال ساختن آینده اقتصاد دنیاست، دارای ظرفیت و پتانسیل فراوانی بوده اما به دلیل قطع همکاری ها و در دسترس نبودن تجیهزات کلیدی و مورد نیاز این بخش ها، با کاستی هایی نیز مواجه هستیم و در حال فاصله گرفتن با دنیا هستیم که با عملیاتی شدن برجام و رفع تحریم ها نیز می توانیم شاهد تسهیل شدن شرایط در این بخش ها باشیم و به حتم اثر آن در افزایش اشتغال ، درآمدهای ارزی و رشد اقتصادی کشور قابل مشاهده خواهد بود.

وی بیان کرد: در سال های اخیر رشد اقتصادی نیم تا ۱.۵ درصد داشته ایم و اکنون نیز با وجود تحریم های شدید گفته می شود رشد اقتصادی ایران برابر با ۲.۵ درصد خواهد بود و اگر تحریم ها رفع شود حتم بدانید رشد اقتصادی از ۲.۵ درصد به ۵ درصد خواهد رسید که در ۱۰ سال آینده این رشد بسیار چشمگیر خواهد بود .حسینی گفت: اگر به طور مداوم و مستمر ۵ سال رشد اقتصادی داشته باشیم، تحت این شرایط میزان درآمد مردم دو برابر خواهد شد.

وی تاکید کرد: دارای ظرفیت های فراوانی در کشور هستیم که به دلیل تحریم ها قادر به استفاده از آنها نیستیم.

 

احیای برجام چه تاثیری بر بازار ارز ایران دارد؟

مشکل اصلی کشور تحریم هاست نه برجام 

این فعال اقتصادی ادامه داد: متاسفانه عده ای به جای اینکه مشکل کشور را تحریم ها بدانند، مشکل کشور را برجام معرفی می کنند در حالی که این مساله درست نیست و تا زمانی که برجام موضوعیت داشت، ما با چنین مشکلاتی مواجه نبودیم . اتفاقا خروج از برجام سرآغاز مشکلات ما بود اما برخی آدرس غلط می دهند تا این طور وانمود کنند که مشکل نه خروج آمریکا از برجام که اصل برجام بوده است.

وی ادامه داد: اگر موضوع تحریم ها حل و رفع شود، اثر آن بر روی زندگی مردم قابل مشاهده خواهد بود و آن هنگام رو سیاهی برای کسانی است که برجام و مذاکرات را عامل مشکلات کشور معرفی می کنند. این تبلیغات منفی علیه برجام همچنان ادامه دارد.

حسینی تصریح کرد: در حالی که مشکل مملکت برجام و مذاکره نیست بلکه مشکل اصلی تحریمی است که بر اقتصاد کشور تحمیل شده است و هزینه های بسیار زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل می کند و حذف این هزینه ها ،‌آزادشدن کشتیرانی، بیمه و خدمات بانکی هم ریسک تجارت را کم می کند و هم هزینه های تجارت را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

حسینی خاطرنشان کرد: امیدواریم در این مساله موفق شویم و هم اینکه بیماری کرونا نیز کنترل و درمان شود زیرا بسیار سخت است که در این شرایط نتوانیم برای خرید واکسن اقدام کنیم و تحت تاثیر این موضوع روان جامعه تحت فشار سنگین قرار گرفته و با اعصاب مردم بازی شده و بسیار از افراد جامعه به دلیل خریداری نشدن واکسن در حال پرخاش به یکدیگر هستند در حالی که با آزاد شدن منابع مالی و بهبود روابط با کشورهای دنیا، بنده قول می دهم سایر کشورها به سرعت به ما واکسن این بیماری را بدهند.

حسینی عنوان کرد: باید به جامعه آرامش داد تا مردم مطمئن شوند که تا آخر امسال اکثریت جمعیت کشور واکسینه خواهند شدالبته مهم است این نکته را مد نظر داشته باشیم که با رفع تحریم ها این مساله امکان‌پذیر است.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار اقتصادی و عمرانی

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده/ لزوم انتقال نمایشگاه ها به محل شهرآفتاب

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده : لزوم انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به مجموعه شهرآفتاب و تشدید برخورد با خودروها و... read more

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

بنا بر اعتقاد برخی کارشناسان حوزه اقتصاد، رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم بیشتر، یکی از مهمترین آثار توزیع... read more

رشد بیش از 22 درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه1401

رشد بیش از ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه۱۴۰۱

دکستر ، احمدعلــى افــکارى به تبییــن لایحــه بودجه 1401 پرداخت و با اشــاره به اعتبارات عمرانى گفــت: اعتبارات مصوب براى... read more

قیمت جهانی نفت امروز 4 دی 1400

قیمت جهانی نفت امروز ۴ دی ۱۴۰۰

دکستر: در معاملات قبل از تعطیلات کریسمس در روز جمعه قیمت نفت برنت شاهد کاهش بود و روند افزایشی سه جلسه گذشته... read more

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

دکستر، علی محمد زنگانه ظهر چهارشنبه در جلسه با انجمن پیمانکاران ساختمانی استان با حضور نمایندگان مردم گلستان در مجلس... read more

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

دکستر، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه "گفتگوی 18:30" شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و... read more

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

دکستر: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با اعلام اینکه... read more

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

دکستر : داود بهبودی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی از رشد ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی و تفویض اختیارات... read more