بازگشت بورس به کانال ۱/۴ میلیون واحدی با صعود کم‌سابقه شاخص

بازگشت بورس به کانال ۱/۴ میلیون واحدی : ایران دکستر به نقل از گزارش ایرنا: شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، ۱۵ آبان‌ماه) با ۴۲ هزار و ۲۲۱ واحد افزایش همراه بود .

شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، ۱۵ آبان‌ماه) با ۴۲ هزار و ۲۲۱ واحد افزایش به رشدی کم‌سابقه دست پیدا کرد و در جایگاه یک ‌میلیون و ۴۴۰ هزار واحدی قرار گرفت.

ایران دکستر به نقل از ایرنا

به گزارش روز شنبه ایران دکستر به نقل از خبرگذاری ایرنا ، معاملات بورس امروز تحت تاثیر حمایت‌های اخیر دولت به روند صعودی خود ادامه داد و با رشدی کم‌سابقه سبب کاهش نگرانی سهامداران در راستای تداوم روند اصلاحی شاخص بورس شد.

اوایل هفته گذشته، جلسه‌ای بین وزیر امور اقتصادی و دارایی با فعالان بازار سرمایه و نمایندگان هلدینگ‌های بزرگ برگزار شد و مسایل و مشکلات بازار سرمایه مورد بررسی قرار گرفت. همچنین برنامه‌هایی نیز ارائه شد که این امر در بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی بی‌تاثیر نبود.

همچنین در ادامه حمایت‌های انجام شده از این بازار، «محسن رضایی» معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه (۱۳ آبان‌ماه) در جمع خبرنگاران، بازار سرمایه در کشور را یکی از بهترین کانال‌های انجام سرمایه‌گذاری‌های پایدار و عاملی برای جهش اقتصادی دانست و گفت: اصلاح و بازنگری در ارکان بورس با هدف تقویت اقتصادی در این دولت ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چشم‌انداز بازار بورس ایران در آینده چه خواهد بود، اظهار داشت: بازار سرمایه و بورس از مهمترین بازارهای اقتصادی ایران و جهان است و بخش مهمی از سرمایه گذاری‌ها در این بازار باعث افزایش و تقویت تولید محصولات صنعتی و کشاورزی می‌شود.

رضایی با بیان اینکه ادامه اصلاح و بازنگری کاربردی در ارکان بازار بورس از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: دولت برای ادامه این اصلاحات در حال برنامه‌ریزی بوده و مصمم است که این بازنگری‌ها در راستای تقویت اقتصاد کشور محقق شوند.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ادامه‌داد: به‌طور قطع در آینده شاهد تقویت و بهبود زیرساخت‌های بازار سرمایه در کشور خواهیم بود تا از این طریق جهش اقتصادی محقق شود.

بر این اساس، در معاملات امروز بیش از پنج میلیارد و ۴۴ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۸ هزار و ۸۴۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۱ هزار و ۹۱۲ واحد افزایش به ۳۸۶ هزار و ۲۵۴ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با هفت‌هزار و ۵۰۷ واحد رشد به ۲۴۳ هزار و ۴۲۴ واحد رسید.

شاخص بازار اول ۳۲ هزار و ۳۶۰ واحد و شاخص بازار دوم ۸۰ هزار و ۵۶۷ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) با سه‌هزار و ۴۸۳ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۲ ‌هزار و ۶۴۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با ۲ هزار و ۵۸۶ واحد، صنعتی و معدنی چادرملو (کچاد) با یک‌هزار و ۹۱۷ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با یک‌هزار و ۸۵۲ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با یک‌هزار و ۸۲۷ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک‌هزار و ۶۴۲ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با یک‌هزار و ۳۴۶ واحد و پتروشیمی پردیس (شپدیس) با یک‌هزار و ۲۴۹ واحد تاثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی (وسرضوی) با هشت واحد، فروسیلیس ایران (فروس) با هشت واحد و شرکت سرمایه‌گذاری استان اصفهان (وسصفا) با پنج واحد با تاثیر منفی بر شاخص بورس همراه شدند.

برپایه این گزارش، امروز نماد شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)،‌ فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، ملی صنایع مس ایران (فملی)، پارس فولاد سبزوار (فسبزوار)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، آریان کیمیاتک (کیمیاتک) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه فلزات اساسی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۳۶۷ ‌میلیون و ۳۸ هزار برگه سهم به ارزش چهار ‌هزار و ۶۶۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

امروز شاخص فرابورس بیش از ۵۰۷ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۲۰ هزار و ۳۶۰ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار ۲ میلیارد و ۱۷۸ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۷ هزار و ۶۶۸ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نماد پلیمر آریا ساسول (آریا)، سنگ‌آهن گهرزمین (کگهر)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، فولاد هرمزگان‌جنوب (هرمز)، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا)، پتروشیمی تندگویان (شگویا) و ‌سهامی ذوب‌آهن اصفهان (ذوب) تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس داشتند  و در مقابل صنعتی مینو (غصینو) با تاثیر منفی بر شاخص فرابورس همراه بود.

اشتراک گذاری

تقویم اخبار

آبان ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مهر   آذر »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار اقتصادی و عمرانی

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده/ لزوم انتقال نمایشگاه ها به محل شهرآفتاب

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده : لزوم انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به مجموعه شهرآفتاب و تشدید برخورد با خودروها و... read more

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

بنا بر اعتقاد برخی کارشناسان حوزه اقتصاد، رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم بیشتر، یکی از مهمترین آثار توزیع... read more

رشد بیش از 22 درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه1401

رشد بیش از ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه۱۴۰۱

دکستر ، احمدعلــى افــکارى به تبییــن لایحــه بودجه 1401 پرداخت و با اشــاره به اعتبارات عمرانى گفــت: اعتبارات مصوب براى... read more

قیمت جهانی نفت امروز 4 دی 1400

قیمت جهانی نفت امروز ۴ دی ۱۴۰۰

دکستر: در معاملات قبل از تعطیلات کریسمس در روز جمعه قیمت نفت برنت شاهد کاهش بود و روند افزایشی سه جلسه گذشته... read more

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

دکستر، علی محمد زنگانه ظهر چهارشنبه در جلسه با انجمن پیمانکاران ساختمانی استان با حضور نمایندگان مردم گلستان در مجلس... read more

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

دکستر، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه "گفتگوی 18:30" شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و... read more

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

دکستر: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با اعلام اینکه... read more

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

دکستر : داود بهبودی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی از رشد ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی و تفویض اختیارات... read more