بافت های تاریخی پس از مرمت در دسترس عموم قرار خواهند گرفت

بافت های تاریخی

بافت های تاریخی پس از مرمت در دسترس عموم قرار خواهند گرفت

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: بناهای تاریخی پایتخت پس از مرمت و احیا، مورد استفاده عموم مردم قرار خواهد گرفت.

ایران دکستر به نقل از خبرگذاری مهر

ایران دکستر : رضا صیادی رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران ، در خصوص برنامه این سازمان برای احیا و ترمیم بناها و بافت‌های تاریخی پایتخت گفت: یکی از وظایف سازمان زیباسازی مرمت و احیای بافت تاریخی است و در این حوزه مجموعه‌ای از خانه موزه‌ها در سال‌های قبل به بهره برداری رسیده است. اخیراً نیز خانه نیما یوشیج در همین راستا به بهره برداری رسید.

وی افزود: اولویت ما در مرمت بناها، نشانه گذاری نقاط خاص در شهر و سپس ایجاد دسترسی عمومی پس از مرمت است. البته ظرفیت سازمان محدود است و نمی‌توان مرمت برخی بافت‌ها را صرفاً با ظرفیت سازمان زیباسازی پیش برد و توافق دیگر سازمان‌ها نیز نیاز است.

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران بیان کرد: اما با برنامه‌ریزی، در راستای ایجاد دسترسی عمومی برای بناهای تاریخی در شهر حرکت خواهیم کرد. امسال نیز چند بنا در لیست مرمت و احیا برای استفاده عموم مردم قرار گرفت و انجام شد.

صیادی تاکید کرد: برای سال آینده نیز همکاران در حال بررسی هستند تا چند نقطه خاص را نشانه گذاری، مرمت و سپس در دسترس عموم قرار دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است تا پایان سال بنایی پس از مرمت در دسترس عموم قرار گیرد یا خیر گفت: در بافت تاریخی مسائل چند وجهی است و برای ورود به ترمیم بافت‌های تاریخی باید با وزارت میراث فرهنگی، مالکان ورثه‌ای و غیره به توافق رسید. از همین رو نمی‌توان گفت که تا پایان سال قطعاً عملیات اجرایی کدام بناها آغاز و تکمیل خواهد شد.

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران با اشاره بر اولویت فعلی این سازمان در ترمیم بافت‌های تاریخی سطح شهر بیان کرد: اما در حال حاضر پروژه میدان حسن ّآباد را در دستورکار داریم که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما است. خوشبختانه در حال حاضر مشکل معارض با مالک این بنا حل شده و وزارت میراث فرهنگی نیز اجازه نهایی را صادر کرده است.

صیادی با بیان اینکه این میدان یک سرمایه بزرگ برای تهران است، ادامه داد: بنابراین با رفع مشکلات معارض، پروژه بهسازی و زیباسازی میدان حسن آباد را به زودی آغاز خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی پروژه بهسازی این میدان تکمیل خواهد شد، تصریح کرد: مرمت بنا و جداره‌های بیرونی میدان حسن آباد که بر عهده ما بود تا ۹۰ درصد انجام شده است. اما پس از انجام توافقات، قرار بر نصب یک گنبد نیز شد.

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری تهران افزود: به طور کلی امیدوارم با توافق وزارت میراث فرهنگی و مالک، برنامه‌های خود برای این میدان را تا پایان سال اجرایی کنیم و به اتمام برسانیم.

اشتراک گذاری

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

تقویم اخبار

آذر ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« آبان   دی »
 ۱۲۳۴۵
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *