دست دلالان را از بازارکوتاه کنید/شرکتهای صوری به اعتماد مردم‌ضربه زدند

دست دلالان را از بازارکوتاه کنید : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواست دست دلالان را از بازار کوتاه کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواست دست دلالان را از بازار کوتاه کند و گفت: اینکه یک شرکت جعلی پول مردم را بالا بکشد و سازمان بورس فقط نظاره گر باشد پذیرفتنی نیست.

ایران دکستر به نقل از خبرگذاری ایرنا

ایران دکستر به نقل از گزارش خبرنگار ایرنا ، سید غنی نظری خانقاه در جلسه روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش «سید احسان خاندوزی» وزیر اموراقتصادی و دارایی درمورد شرایط بازار بورس و برنامه‌های این وزارتخانه اظهار کرد: سرمایه مردم در بازار سرمایه دود شد و شما هم مثل ما تماشاگر هستید. شما چه کاری برای جلوگیری از ضرر طبقات پایین و مستضعف و متوسط که به دولت اعتماد کردند، انجام دادید.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس افزود: اینکه شما برای فرار از مسوولیت عنوان می کنید که اظهارنظر نمایندگان مجلس و برخی متخصصین باعث ریزش بورس می شود درست نیست. این چه بورسی است که با یک اظهارنظر جابه جا می‌شود و نوسان پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه حقوقی‌ها در بازار بورس سهامداران خرد را بیچاره کردند، ادامه داد: بورس کالا نیز هنوز در اختیار سهامداران عمده است و برای آن‌ها هیچ سقفی تعریف نشده است.

نظری خانقاه ادامه داد: روزانه هزاران پیامک برای نمایندگان می‌آید که از حقوق از دست رفته سهامداران در بورس دفاع کنید. زمانی که نماینده مجلس بودید طرح‌های خوبی را تدوین کردید و امروز نیز ایده‌های خوبی دادید و بهتر است این برنامه‌ها عملیاتی شود.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری اینکه بورس یعنی شفافیت، تصریح کرد: وقتی فردی در بورس انرژی ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می‌کند چه شفافیتی در بازار وجود دارد؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه شرکت‌های صوری به اعتماد مردم ضربه زدند، گفت: اینکه یک شرکت جعلی پول مردم را بالا بکشد و سازمان بورس فقط نظاره گر باشد پذیرفتنی نیست؛ دست دلالان را از بازار کوتاه کنید.

نظری خانقاه خاطرنشان کرد: در ۱۰ سال گذشته با وجود رشد بورس اعتماد مردم از این بازار سلب شد چرا که طی یک سال این بازار ریزش شدیدی داشت و در ۳ ماه گذشته نیز وضعیت بازار بورس به شدت اسفناک بوده است.

همچنین حجت الاسلام احد آزادیخواه  اظهار کرد: وزیر امور اقتصادی بازار سرمایه را با بازارهای رقیب مانند بازار سکه، بازار طلا، بازارخودرو، بازار مسکن و… مقایسه کردند در حالی که این قیاس مع الفارق است.

نماینده مردم ملایر در مجلس افزود: ما نباید در این موضوع مقایسه کرده و در پاسخ به معدل‌گذاری بازار سرمایه بگوییم در مقایسه با بازار مسکن و بازار خودرو، بازار سرمایه سود بیشتری داشته است.

وی ادامه داد: در کدام کشور پیشرفته دنیا چنین چیزی است که در دفاع از بازار سرمایه بگوییم چون مثلا در بازار خودرو سودآوری کمتر بوده پس معدل بازار سرمایه بالا است و این سخن وزیر محترم اقتصاد قابل دفاع نیست.

آزادی خواه با بیان اینکه مردم با اعتماد به دولت‌ها در بورس سرمایه‌گذاری کردند، اظهار داشت: مردم برابر اعتمادی که به دولتمردان و نظام خود وکشورشان داشتند در بورس سرمایه‌گذاری کردند. اما خیلی از سرمایه‌ها و خانواده‌ها به خاطر سوء تدبیرها و مشکلات مدیریتی در بورس نابود شد.

این نماینده مجلس با اشاره به مشکلات بخش نرم‌ افزاری بازار سرمایه اظهار کرد: یعنی نظام مدیریتی حاکم بر بازار بورس در کشور ما به هر شکلی با آن رفتار شود نتیجه همین است. باید نظام مدیریتی اصلاح شود و اصلاحات بنیادی و شفافیت در این بخش رخ دهد.

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری

تقویم اخبار

آبان ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مهر   آذر »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار اقتصادی و عمرانی

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده/ لزوم انتقال نمایشگاه ها به محل شهرآفتاب

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده : لزوم انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به مجموعه شهرآفتاب و تشدید برخورد با خودروها و... read more

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

بنا بر اعتقاد برخی کارشناسان حوزه اقتصاد، رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم بیشتر، یکی از مهمترین آثار توزیع... read more

رشد بیش از 22 درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه1401

رشد بیش از ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه۱۴۰۱

دکستر ، احمدعلــى افــکارى به تبییــن لایحــه بودجه 1401 پرداخت و با اشــاره به اعتبارات عمرانى گفــت: اعتبارات مصوب براى... read more

قیمت جهانی نفت امروز 4 دی 1400

قیمت جهانی نفت امروز ۴ دی ۱۴۰۰

دکستر: در معاملات قبل از تعطیلات کریسمس در روز جمعه قیمت نفت برنت شاهد کاهش بود و روند افزایشی سه جلسه گذشته... read more

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

دکستر، علی محمد زنگانه ظهر چهارشنبه در جلسه با انجمن پیمانکاران ساختمانی استان با حضور نمایندگان مردم گلستان در مجلس... read more

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

دکستر، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه "گفتگوی 18:30" شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و... read more

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

دکستر: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با اعلام اینکه... read more

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

دکستر : داود بهبودی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی از رشد ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی و تفویض اختیارات... read more