روش سنتي آب بندی پشت بام ها و دیوار های سرویس های بهداشتی و حمام ها ، استفاده از قیرگونی یا مصالح ایزوگام است . اما امروزه در کشور های پیشرفته از روش جدید عایق سفید استفاده می کنند.این عایق نوعی پوشش کاملا آب بند است که برپایه ی پلیمرها و مواد آکریلیکی ساخته شده است و برای استفاده از این مواد می توان آن ها را با آب ترکیب نمود وبه محصول مورد نظر دست یافت .

مقایسه عایق سفید بام با قیرگونی و ایزوگام

قیرگونی در مقایسه با ایزوگام عایق بندی بهتراست زیرا قیر مورد استفاده باید ابتدا ذوب شود ولی در ایزوگام  از مشعل برای داغ کردن وچسباندن استفاده می شود به همین دلیل احتمال پوسته کردن و عدم اتصال در لبه ها بوجود می آید.

عایق سفید بام برپایه ی آب بوده وقابلیت تنفس دارد علاوه بر این رطوبت انباشته شده در زیرلایه رنگ را با مکانیزم مولکولی به بیرون هدایت می کند و در نتیجه باعث خشک ماندن لایه های زیرین می شود این لایه ها عاری از هرگونه میکرو ارگانیزم ها هستند و در فصول گرما وسرما خاصیت کشسان بودن خود را حفظ کرده و از بروز ترک ها جلوگیری می کنند.

عایق سفید بام

عایق سفید بام برپایه ی رزین های آکریلیک ساخته شده ودر فرمولاسیون آن به خواصی همچون میزان انعطاف پذیری در برابر کشیدگی ، خاصیت مقاومت در برابر رطوبت و میزان سفیدی آن که نقش مهمی در خنک نگه داشتن سقف در فصول گرم ومقاومت در برابر اشعه ماورابنفش نور خورشید دارد توجه ویژه ای شده است ،که این امر در طول عمر عایق تاثیر خواهد گذاشت.

کاربرد های عایق سفید بام

۱-آب بندی سقف

۲-آب بندی سرویس های بهداشتی وحمام

۳-پوشش قیر و ترمیم آسفالت

۴-عایق بندی بام و استخر

۵-پوشش سقف

۶-نمای دیوار وساختمان

۷-سوله ها ومرغداری ها

۸-گنبد مساجد

۹-آب بندی بتن

۱۰-آب بندی ورق های گالوانیزه وسقف های عرشه فولادی

نحوه اجرای عایق سفید بام

قبل از شروع اجرا باید سطوح موردنظر عاری از هرگونه آلودگی و گرد وخاک باشد. برای سریعتر شدن کار می توان از آب برای تمیز کردن آن استفاده کرد. البته باید سطح کاملا خشک باشد ودارای گودی و یا چاله نباشد و قسمت های برجسته هم باید کاملا صاف شود .

برای حصول چسبندگی قبل از  بکارگیری عایق سفید برای سطح سیمانی یک پوشش پرایمر آکریلیک اعمال نماییم. اگر سطح زیر کار فلزی باشد آن ها را با ضد زنگ پوشش می دهیم .

موقعی که شرایط برای انجام عملیات آماده است ابتدا با قلمو ، غلطک  یا پیستوله با نازل مناسب روی سطح اعمال می شود. موقعی که کمی حالت نم و چسبندگی دارد لایه ی دوم را اعمال میکنیم. در بین این دو مرحله حتما توری فایبرگلاس استفاده شود.با این کار قدرت مقاومتی آب بند ها را افزایش می دهیم.

در بخش های ایستاده به ازای هر یک متر ۷۰۰تا ۹۰۰ گرم و در بخش های افقی ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم عایق سفید لازم است.

عایق سفید باید نهایت تا دولایه اعمال گردد و کمترین میزان ضخامت آن باید ۱میلی متر باشد وبعد از اینکه لایه آخر را اعمال نمودید باید حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان برای خشک شدن در نظر بگیرید.

ویژگی ها و مزایای عایق سفید بام

۱-مقاومت در برابر آب و رطوبت

۲-مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش

۳-خنک نگه داشتن بام در فصول گرم

۴-مرمت ساده و آسان در صورت آسیب دیدگی

۵- وزن سبک تر نسبت به قیرگونی و ایزوگام

۶-عدم اشتعال

کلام آخر

عایق سفید جایگزین مناسبی برای ایزوگام و قیرگونی میباشد.این عایق پوششی کاملا آب بند است که بر پایه ی پلیمر ها و مواد آکریلیکی  ساخته شده  و برای مقاومت در برابر ضربه و فشار استفاده نمی شود.عایق سفید که یکی از خدمات مقاوم سازی می باشد وقابلیت چسبندگی به انواع سطوح ایستاده و افقی و مایل را دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

از صفر تا ده به این پست چه امتیازی می دهید ؟

0.2/10

نظر شما چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *