۱۹.۵ درصد مخازن سدهای خراسان جنوبی آب ذخیره دارد

۱۹.۵ درصد مخازن سدهای خراسان جنوبی آب دارد : باید تهیه پیوست زیست‌محیطی برای اجرای طرح‌های عمرانی را در اولویت خود قرار داده شود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۱۹.۵ درصد حجم مخازن سدهای استان آب دارد و حجم ذخیره آب کنونی سدهای استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد کمتر است.

ایران دکستر به نقل از ایرنا

ایران دکستر : سید سعید پورجعفر روز سه‌شنبه اعلام نمود : اکنون از ۵۸.۳۵ میلیون متر مکعب حجم هفت سد مخزنی استان ۱۱.۳ میلیون متر مکعب این ظرفیت آب ذخیره دارد و سال گذشته در همین زمان ۱۸.۵ میلیون متر مکعب بوده است.

وی بیان کرد: سدهایی مانند دره بید و نهرین طبس، سد رزه و فرخی قاین از ۲ تا هفت میلیون متر مکعب و مابقی سدها زیر یک میلیون متر مکعب آب دارند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار داشت: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۰) تاکنون هیچ گونه ورودی آب به سدهای استان نداشته‌ایم لذا اگر بارندگی اتفاق بیفتد، سدهای استان ظرفیت کافی و خالی را برای ذخیره‌سازی روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها دارند.

وی گفت: اگر امسال بارندگی مناسب نداشته باشیم سد نهرین طبس که تامین آب شرب این شهرستان را انجام می‌دهد به‌طور کامل خشک خواهد شد.

پورجعفر عنوان کرد: برای مشکل آب شرب شهرستان طبس با توجه به کاهش ذخیره سد نهرین، با شرکت آب و فاضلاب استان در حال رایزنی هستیم، همچنین حفاری و لوله‌گذاری یک حلقه چاه در شهر طبس در حال انجام است که از طریق منابع آب زیرزمینی مشکل کمبود آب رفع شود.

وی افزود: با توجه به کاهش حجم آب سد نهرین و احتمال خشک شدن آن، حق‌آبه کشاورزان سد نهرین از سد دره بید تامین شد تا برای مصارف شرب بیشتر استفاده شود در غیر این صورت اوایل تابستان سد نهرین خشک شده بود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی درباره رودخانه‌های استان نیز گفت: سال گذشته در اکثر نقاط استان لایروبی رودخانه‌ها را در قالب بازگشایی انجام دادیم.

وی افزود: وظیفه اصلی شرکت آب منطقه‌ای تعیین حد حریم بستر رودخانه و شناسایی متجاوزان حریم است که بخش عمده‌ای از مطالعات کانون‌های جمعیتی استان در این زمینه انجام شده است.

پورجعفر اظهار داشت: برخی نقاط حادثه‌خیز در بستر رودخانه‌ها به شرکت آب منطقه‌ای اعلام شده که با همکاری دهیاری‌ها، شوراهای اسلامی، شهرداری و سایر مجموعه‌ها بازگشایی شده و اکنون مورد خاص یا مسیر مسدودی وجود ندارد.

وی گفت: در زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌های استان، بیشتر موارد در بافت‌ روستاهای قدیم رخ داده که آنچه وظیفه ما بوده، اجازه ساخت و ساز نداده‌ایم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به گستردگی خراسان جنوبی باید دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در صورت مشاهده و اعلام ساخت و سازها همکاری کنند تا جلوی تخلفات احتمالی گرفته شود.

وی با اشاره به اجرای طرح ثبت اراضی در سامانه کاداستر گفت: امکان ثبت اراضی برای افرادی که در حریم و بستر رودخانه‌ها نسبت به ساخت و ساز اقدام کرده‌اند، نخواهد بود لذا تاکید داریم خرید و فروش اراضی در حاشیه رودخانه‌ها باید با دریافت استعلام از شرکت آب منطقه‌ای باشد.

براساس تازه‌ترین گزارش وزارت نیرو، خراسان جنوبی جزو استان‌های کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته دوم آبان‌ ماه بوده‌ است.

همچنین سال آبی گذشته (اول مهر ۱۳۹۹ تا پایان شهریور ۱۴۰۰) در خراسان جنوبی با ۵۷ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه قبل به پایان رسید.

بنابر اعلام شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی، براساس محاسبات انجام شده به روش هم باران از داده‌های ۱۷ ایستگاه مبنای باران سنجی در سطح استان، متوسط ریزش‌های جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نسبت به بارندگی‌های سال آبی قبل ۵۷ درصد و نسبت به متوسط درازمدت (۱۱۵ میلیمتر) ۳۵ درصد کاهش داشته است.

این کاهش بارندگی‌ها، کاهش روان‌آب‌ها و افت ورودی سدها و در نتیجه کاهش حجم مخازن سدها را به‌دنبال داشته و با توجه به اینکه مصارف آب استان در تمامی بخش‌ها به منابع آب زیرزمینی اتکا دارد و از طرفی خشکسالی‌های اخیر و برداشت بیش از حد از این منابع، دشت‌های خراسان جنوبی را با کسری مخزن ۱۰۱ میلیون متر مکعبی مواجه ساخته است.

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری

تقویم اخبار

آبان ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« مهر   آذر »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار اقتصادی و عمرانی

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده/ لزوم انتقال نمایشگاه ها به محل شهرآفتاب

تشدید برخورد با خودروهای آلاینده : لزوم انتقال نمایشگاه های پرمخاطب به مجموعه شهرآفتاب و تشدید برخورد با خودروها و... read more

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

ارز ۴۲۰۰ باعث افزیش تورم شد؟

بنا بر اعتقاد برخی کارشناسان حوزه اقتصاد، رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم بیشتر، یکی از مهمترین آثار توزیع... read more

رشد بیش از 22 درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه1401

رشد بیش از ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی فارس در بودجه۱۴۰۱

دکستر ، احمدعلــى افــکارى به تبییــن لایحــه بودجه 1401 پرداخت و با اشــاره به اعتبارات عمرانى گفــت: اعتبارات مصوب براى... read more

قیمت جهانی نفت امروز 4 دی 1400

قیمت جهانی نفت امروز ۴ دی ۱۴۰۰

دکستر: در معاملات قبل از تعطیلات کریسمس در روز جمعه قیمت نفت برنت شاهد کاهش بود و روند افزایشی سه جلسه گذشته... read more

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

هدف ما واگذاری پروژه‌های عمرانی به پیمانکاران بومی است

دکستر، علی محمد زنگانه ظهر چهارشنبه در جلسه با انجمن پیمانکاران ساختمانی استان با حضور نمایندگان مردم گلستان در مجلس... read more

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

چرا ساخت‌وسازها در کشور کیفیت ندارد؟

دکستر، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه "گفتگوی 18:30" شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و... read more

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

مصوبه جدید شورای عالی مسکن برای جوانان مجرد

دکستر: رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه برگزاری نمایشگاه حمل و نقل و صنایع وابسته با اعلام اینکه... read more

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

پیش بینی رشد ۷۸ درصدی درآمدهای آذربایجان‌شرقی در سال آینده

دکستر : داود بهبودی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان شرقی از رشد ۲۲ درصدی اعتبارات عمرانی و تفویض اختیارات... read more